Projekty


Úpravy auta.

Úpravy a vylepšení Peugeota 106

Moje první auto. Motorizace 1.4 55kW (jednobodové vstřikování).

Peugeot 106

Výměna TPS

TPS (Throttle Position Sensor) je snímač polohy škrticí klapky. Řízení vstřikování je zde typu alfa-n, což znamená, že pro řízení doby vstřiku je určující natočení škrticí klapky a otáčky motoru. Bohatost výsledné seměsi je ještě ovlivněna snímačem teploty nasávaného vzduchu a teploty motoru. Po zahřátí na provozní teplotu se pak směs koriguje dle signálu lambda sondy.
Původní snímač je v principu dvojitý potenciometr, přičemž jedna jeho dráha slouží pouze pro zvýšení citlivosti při malém otevření klapky. Jak se ale u poteniciometrů stává, jejich dráha se časem a hlavně pohybem opotřebuje. Výsledkem je šum v měření či dokonce úplné vydření odporové dráhy až na podkladový materiál.

Původní TPS Průběh výstupního napětí TPS

Jelikož se provozem kromě odporové dráhy opotřebovyly i kartáče bylo potřeba sehnat kompletní snímač (je jen odporovou dráhu která se dá sehnat snáze a levněji). Jako náhradu jsem sehnal snímač využívající hallova snímače, tedy bezkontaktní princip. Označení DS 1907 a je dostupný na stránkách dovozce (z Bulharska) Spectromatic.

Nový TPS DS 1907

Dálkové centrální zamykání

Auto již bylo vybaveno jednoduchou verzí dálkového odemykání/zamykání využívající infračervené záření. Dosah tohoto ovládání je velice omezen a pro správnou funkčnost je potřeba přijít až přimo k autu a mířit směrem na snímač na stropě.
Moje dálkové ovládání navíc nebylo vůbec funkční a ani se mi moc nechtělo hledat příčinu. Centrální zamykání však funkční bylo a jeho výměna za dálkové byla poměrně snadná.

Dálkové ovládání

Řídicí jednotka centrálního zamykání má výstupy pro ovládání až 5 motorků zámků a vstupy pro snímání polohy 2 zámků. U 3 dvéřové verze je v základu použit pouze jeden vstup od dveří řidiče, druhý vstup je nezapojen. Dále je zde vstup od snímače původního dálkového ovládání umístěného ve stropě. Stačilo tedy pouze přepojit tyto dráty na nevyužité vstupy na řídicí jednotce určené pro druhý zámek.
Po přepojení pak máme ve stropním modulu k dispozici všechny potřebné signály (+12V, GND, zamknout, odemknout). Zamknutí/odemknutí je realizováno pomocí přeínacího relé, které vždy uzemní patřičný vodič. Kontakt NC je zapojen na zamknuto, v tomto stavu odebírá přijímač necelých 10mA. Ve stavu odemčeno pak přibližně 60mA.

Zapojení jednotky CZ